Czy seks może pomóc na ból głowy?

Viagra

Jedna z najczęściej stosowanych przez kobiety wymówek przed uprawianiem seksu to ból głowy. Warto jednak wiedzieć o tym, iż seks jest właśnie najlepszym antidotum na takie dolegliwości. Potwierdził to m.in. zespół neurologów z Uniwersytetu w Münster w Niemczech. Dowiedz się więcej na temat wpływu uprawiania seksu na niwelowanie bólów głowy. 

 

Badania na temat wpływu seksu na niwelowanie bólu głowy 

Naukowcy z Uniwersytetu w Münster w Niemczech przeprowadzili kompleksowe badanie na temat wpływu seksu na bóle głowy. Opublikowano je w czasopiśmie International Headache Society. Wyniki były następujące: u przeszło 50% przebadanych pacjentów, którzy odbyli stosunek w trakcie migreny, zaobserwowano znaczne zmniejszenie bólu. Naukowcy są zgodni, że tabletki przeciwbólowe mogą być z powodzeniem zastąpione uprawianiem seksu. W określonych przypadkach miłosne igraszki są równie skuteczne co silne leki przeciwbólowe.

W badaniu brali udział pacjenci z dwoma rodzajami bólów głowy – silnymi bólami klasterowymi uniemożliwiającymi prawidłowe funkcjonowanie oraz z migreną. Okazało się, że uprawianie seksu pomogło zwalczyć ból migrenowy u przeszło 60 procent pacjentów, a u 36 procent osób, którym dokuczały bóle klasterowe. Przeszło 50% badanych stwierdziło, że czują częściową ulgę w bólu, z kolei 20% zadeklarowało, iż ból ustąpił całkowicie. Aż 33 procent badanych osób wskazało, że nie po raz pierwszy stosowali uprawianie seksu zamiast zażywania silnych tabletek przeciwbólowych, gdyż takie rozwiązanie jest według nich wyjątkowo skuteczne.

Czym jest uwarunkowane zmniejszenie się bólu głowy na skutek uprawiania seksu? Jest to spowodowane przede wszystkim tym, iż w trakcie seksu organizm wydziela endorfinę, czyli hormon szczęścia. Wskazana substancja powoduje, że odczuwanie bólu jest znacznie mniejsze. Endorfiny wydzielane są nie tylko podczas seksu, ale również w trakcie wysiłku fizycznego czy podczas zwykłego śmiechu.

W badaniach przeprowadzonych przez naukowców udowodniono jednocześnie, że systematyczna aktywność w sferze seksualnej może wpłynąć nie tylko na zmniejszenie zasięgu bólów głowy, ale również na zapobieganie takim atakom w przyszłości. 

 

Kiedy seks nie pomoże na ból głowy? 

Z medycznego punktu widzenia wyróżnia się kilka rodzajów bólu głowy. Jeżeli kobiecie doskwiera ból „zwyczajny”, czyli napięciowy (wywołany jakimiś emocjami lub stresem czy przepracowaniem), relaksująco może na nią zadziałać dłuższa gra wstępna obfitująca w pocałunki oraz dotyk a w miejscach erogennych. W ten sposób ból głowy może naprawdę szybko zniknąć. 

Inaczej jest, gdy napięciowy ból głowy jest wywołany jakąś inną, bardziej skomplikowaną przyczyną. Warto wiedzieć, że istnieje mnóstwo przyczyn bólów głowy określanych jako niemedyczne. Wiele partnerek zasłania się bólem głowy wtedy, gdy po prostu nie ma w ogóle ochoty na uprawianie seksu. Złe relacje pomiędzy partnerami, brak zgody co do uprawiania seksu – wszystko to może powodować, że na samą myśl o zbliżeniu z mężczyzną kobietę rozboli głowa. Zdarza się, że wiele kobiet na myśl o seksie jest tak zestresowanych, że łapie je bardzo mocna migrena. Taki problem dotyczy wielokrotnie młodych mam. 

Wiele pań reaguje sporym bólem głowy nawet wtedy, gdy ich partner je tylko subtelnie dotyka w miejscach intymnych. Taka reakcja może być spowodowana tym, że kobieta nie jest jeszcze gotowa na seks po porodzie, a jednocześnie zdaje sobie sprawę z tego, że jej mężczyzna ma swoje potrzeby. W takim przypadku partnerzy muszą sobie po prostu wszystko wyjaśnić, aby nie było żadnych niedomówień czy domysłów.

 

Ból głowy podczas seksu – przypadłość mężczyzn 

Czasem zdarza się, że ból głowy może zostać wywołany… aktywnością seksualną. Taka przypadłość dotyczy przede wszystkim mężczyzn, najczęściej zaraz po orgazmie. Ból głowy w trakcie stosunku przypomina trochę klasyczny ból napięciowy. Może nastąpić także przed orgazmem lub w trakcie. Jeżeli takie objawy pojawiają się w sposób systematyczny, może to świadczyć o tym, iż dana osoba choruje na nadciśnienie lub ma tętniaka mózgu.

 

Comments (No)

Leave a Reply