Co zrobić, by poprawić jakość nasienia?

Viagra

Jakość nasienia pełni niezwykle ważną rolę. Nie wszyscy mężczyźni zdają sobie sprawę z tego, ale nie liczy się ilość, tylko jakość. Zła jakość nasienia może przyczynić się do bezpłodności. W dzisiejszym artykule doradzamy co zrobić, by poprawić jakość nasienia. Zapraszamy do wnikliwej lektury. 

 

Zła jakość nasienia – co zrobić, by ją poprawić? 

Zła jakość nasienia to jeden z najważniejszych czynników decydujących o tym, iż para ma ogromne trudności z zajściem w ciążę. W przypadku, gdy liczba plemników jest bardzo mała, są one złej jakości oraz wykazują się małą ruchliwością, wówczas szanse na zapłodnienie komórki jajowej są wręcz zerowe. Jak mężczyźni dowiadują się, że jakość ich nasienia jest zła? Za pomocą specjalistycznych badań nasienia.

Podstawowe badanie nasienia pozwala na określenie liczby plemników w ejakulacie, ich ruchliwości, jakości a także ich struktury. W rozszerzonym badaniu dochodzi do tego jeszcze określenie proporcji między plemnikami zbudowanymi w sposób właściwy a tymi które są uszkodzone. Wyniki badań należy interpretować biorąc pod uwagę normy określone przez Światową Organizację Zdrowia w 2010 roku.

Jeżeli po przeanalizowaniu wyników badania nasienia okaże się, że pewne wartości są nieprawidłowe, pacjent z pewnością będzie odczuwał duży dyskomfort. Warto jednak pamiętać o tym, że niska jakość nasienia nie oznacza permanentnej bezpłodności. W bardzo wielu przypadkach niska jakość nasienia jest całkowicie odwracalna. Najważniejszy jest dobór odpowiedniej metody leczenia.

W pierwszej kolejności po uzyskaniu wyników badań mężczyzna powinien udać się do specjalisty od męskiej płodności, czyli do androloga. Androlog jest męskim odpowiednikiem żeńskiego ginekologa. Wskazany specjalista zleci wykonanie niezbędnych badań dodatkowych, dzięki czemu będzie możliwe zidentyfikowanie dokładnej przyczyny zaburzeń w ogólnej jakości nasienia. Postawienie trafnej terapii pozwala także na wdrożenie optymalnej terapii, która spowoduje, że jakość nasienia ulegnie znacznej poprawie, a para w dość krótkim czasie doczeka się potomstwa.

 

Najlepsze sposoby na poprawę jakości męskiego nasienia

Słaba jakość nasienia może być w bezpośredni sposób powiązana z bardzo niezdrowym stylem życia, m.in. stresem, niewielką ilością snu, nadużywaniem alkoholu lub innych używek oraz przyjmowaniem wybranych leków. Pary, którym zależy na tym, aby jak najszybciej doczekać się potomstwa, powinny szczególną uwagę zwracać na wiele kwestii. Zdrowy styl życia może być bardzo pomocny w szybkim zajściu w ciążę.

Jakie zmiany należy wprowadzić w swoim życiu? Po pierwsze, należy zgubić nadprogramowe kilogramy i nie przejadać się. Otyłość i nadwaga mają bardzo negatywny wpływ na płodność u obu płci. Koniecznie należy też zrezygnować z palenia papierosów. U nałogowych palaczy zazwyczaj sperma zawiera nawet kilkukrotnie mniej plemników niż u ich zdrowych rówieśników. Dodatkowo, plemniki u palaczy są jednocześnie mało ruchliwe, a ich struktura jest nieprawidłowa.

Osobom, które chcą odzyskać dobrą jakość nasienia, zalecamy także ograniczenie alkoholu. Spożywanie dużych ilości trunków wysokoprocentowych przyczynia się do zmniejszenia wydzielania testosteronu. To z kolei może spowodować wystąpienie zaburzeń erekcji oraz znaczne zmniejszenie produkcji nasienia przez organizm.

Mężczyźni muszą też pamiętać o tym, iż całkowicie zabronione jest przegrzewanie jąder. Zbyt wysoka temperatura jąder sprawia, że proces wytwarzania i przechowywania nasienia zostaje mocno zaburzony. Z tego względu należy unikać gorących kąpieli, jacuzzi, saun. Laptopy należy trzymać na biurku, a nie na kolanach. Ponadto, trzeba pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. W trakcie ćwiczeń organizm samodzielnie wydziela endorfiny, czyli hormon szczęścia. Endorfiny mają wręcz zbawienny wpływ na ilość i jakość spermy. Regularne ćwiczenia fizyczne rozładowują stres a także zwiększają poziom enzymów wyróżniających się działaniem antyoksydacyjnym. Do codziennej diety należy też włączyć produkty bogate w zdrowe tłuszcze, cynk, witaminę B12 oraz kwas foliowy.

Comments (No)

Leave a Reply